Prečo sa klimatizácia musí čistiť

Bez klimatizácie si mnohí z nás nedokážu svoj život vôbec predstaviť. Ako názorný príklad by sme mohli uviesť mestský byt v Bratislave, s oknami umiestnenými priamo nad frekventovanou autostrádou, nasmerovanými na juh alebo juhozápad, kam v lete dopadajú slnečné lúče, a kde je zároveň problém s častým vetraním kvôli zvýšenému hluku z cesty. Klimatizácia sa tu postará o všetok komfort, vetrať sa dá iba v obmedzenej miere, a to len kvôli eliminácii vydychovaného oxidu uhličitého, pritom v byte bude aj v tropických horúčavách veľmi príjemne.

klimatizovaný priestor

Akonáhle sa klimatizácia uvedie do prevádzky ako nové zariadenie, zdá sa, že vašu radosť už nemôže nič pokaziť. Niekoľko mesiacov je všetko v poriadku, ale potom sa začnú prejavovať prvé problémy, napríklad zdravotné.

klimatizácia v byte

Plesne – klimatizácia je zariadenie, v ktorom sa veľmi rady rozmnožujú plesne. Majú na to ideálne podmienky, k svojmu životu potrebujú najmä teplo a vlhko, a to je vo vnútri zariadenia zaistené. Toto ale nie je problém iba klimatizácie v bytoch či rodinných domoch, týka sa to všetkej vzduchotechniky, ktorá existuje, napríklad v osobných či nákladných automobiloch a pochopiteľne aj v leteckej doprave.

Požiar – viete, že vzduchotechnika je tiež príčinou nebezpečných požiarov, ak sa podcení čistenie klimatizácie v Bratislave Master klima, a samozrejme aj kdekoľvek inde? Môže za to mastný prach, ktorý sa vo vnútri rozvodov vzduchotechniky vyskytuje napríklad vďaka príprave pokrmov, kedy do ovzdušia uniká rozptýlený tuk (pečenie, vyprážanie a pod.) a mieša sa tu s prachovými časticami. Mastný prach potom ľahko priľne na každom povrchu a ak je vrstva hrubšia ako jeden milimeter, nebezpečenstvo požiaru je už veľmi vysoké.

Nezanedbávajte preto revíziu a čistenie klimatizácie, ide tu o vaše zdravie, životy, a tiež váš alebo spoločný majetok, ak ide o bývanie v bytovom dome, prípadne o kancelárie, prevádzky, sklady či športové areály.